New York
Už vím, proč se N.Y. nazývá melting pot. Vše je valící, rychlé, bláznivé, houkající, pištějící, kvílející a je tam báječně :-) Vážně zážitek. Večerní projížďka nočním metrem a deštěm smáčeného Times Square mi na náladě neubralo. Těch lidí, vůní, troubení odvážně se prodírajících taxíkářů valícími se davy, to je New York. Za den nestihnete vůbec nic, ale zase za tři dny poctivého turistikování jsme toho měli tak akorát dost. Moje pocity z tohoto velkoměsta, zapsané do deníku: „cizinců je tu víc než místních, černochů a číňanů víc než bílých a mizerná angličtina se tu naprosto ztratí.“ První den: Manhatttan, Staten Island, MoMa a další muzea
koupili jsme si MetroCard (1den-4$) s neomezeným jízdným a dofrčeli na jih Manhattanu, k City Hall, odkud jsme se se spoustou sportovců-sebevrahů vydali po Brooklynském mostě. Kromě mostu napuštěného příjemnou atomsférou je tu krásná vyhlídka na celý Financial District, a kdyby bylo WHT tak i na to. Zorientovaní se touto čtvrtí proplétáme: míjíme Woolworthovu budovu, která byla r. 1913 nejvyšší na světě, propleteme se k St. Paul's Chapel, která je zase nejstarší. Daleko zajímavější mi ale připadá Trinity Church, kde na hřbitůvku zrovna nádherně kvete růžová sakura. Na Wall Street jsem se těšil na prohlídku budovy NY Stock Exchange (zdarma)… V celém Manhattanu jsou ale téměř všechny budovy staré a architektonicky zajímavé.
Pier 17 je místem, kde celou noc až do rána probíhá rybí trh, přes den uvidíte ale jen krásné plachetnice.
Autobusem jsme dojeli k Battery Parku, odkud vyplouvá k Staten Islandu ferry, která je zdarma. A tak se celou hodinu plavby (tam a zpět) kocháme sochou Svobody a pohledem na celý jižní Manhattan. Je to nádhera. Když zase u parku vystoupíme, nemůžeme vynechat National Museum od American Indian – proběhneme si rozsáhlou expozici korálkovaných oděvů, nástrojů, povídáním o indiánském životě, zvycích a setkávání se s bílými.
Dalším zážitkem je návštěva MoMa: Museum of Modern Art, které je v pátek od 4:30 sympaticky za „zaplať co můžeš“.
Druhý den: Čínská a italská čtvrť, Soho, Solomon R. Guggenhaim Museum
Čínská čtvrť oproti životem a asií pulsující san francisské je neduživá. V italské se toho také moc nedělo. Soho měla být umělecká plná galerií a kaváren, ale protože vytrvale prší, umělci asi spí a jsou tu k vidění jen rapující černoši prodávající noviny a voňavé tyčinky.
NY Public library je velikanánská budova na 5th Avenue, s krásnými chodbami a lustry od Tiffanyho.
To nejlepší z moderního umění naleznete ale v Solomon R. Guggenhaim Museum. Najdete ho mezi Central Parkem a známou 5th Ave. Kochat se začnete už venku – budovu postavil známý Wright (v Americe je opravdu nejuznávanějším architektem). Je řešena nestandardně zvenku i zevnitř. Večer si vychutnáváme procházku po Midtownu: zespoda se kocháme rozsvícenou Empire State Building, smějeme se troubení žlutých taxíků kteří jsou dominantou zdejšího provozu, trochu se bojíme místních černochů a špinavých všudepřítomných bezdomovců, a užíváme si blikajících poutačů a svítících milionů obchodů. Times Square je v deset stejně rušné jako Las Vegas a stejně tak barevné, Chelsu – čtvrť bohémů a gayů už jen v klidu projdeme a nakonec se svezem nočním multikulturním metrem.
Třetí den: znovu Midtown, Central Park, Harlem
Procházíme Midtown, stavujeme se ohřát v Rockefeler Centre a pobaví nás venkovní umělé kluziště, na kterém se v říjnu prohánějí bruslaři. Jak bohatý to musel být pán! V St. Patrick's Catedral je zrovna mše a tak se jí účastníme. Chrám má nádherný interiér a to je bohoslužba hezčí. Zajdeme si ještě k Chrysler Building, projdeme zase kus páté Ave, a vrhneme se do Central Parku. Ten je opravdu velikánský, krásný a zrovna tam dělají akce pro děti, což je báječné pokud cestujete s dětmi :) Rozhodli jsme se pustit za černochy do Harlemu. Jedeme autobusem, abychom si mohli všechno v klidu prohlédnout. Ještě kolem 125 St. je to v pohodě, prý ještě hlídané policajty. Potom to přitvrdilo a musím přiznat že jsem se trochu bál. Jsme tu jediní bílí, zrovna končí mše a černošky v extravagantních barevných kostýmech přistupují do autobusu. U McDonalda jsme taky jediní bílí. Bližšího prozkoumání díky nepřílišného nadšení z nás se raději vzdáváme.
Z autobusu vystupujeme u Columbia University. Tím končí naše prohlídka města a totálně unavení už nemáme sil na další výlety po N. Y. takže zbytek pobytu jsme absolvovali procházky jen po Central Parku.